Tarihteki En Hızlı Uçak – Lockheed SR-71 Blackbird

Şimdiye kadar tarihteki en hızlı uçak hangisi ve saatte kaç km yapıyor? Detaylar yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın En Hızlı Uçağı

Soğuk savaş döneminde ABD, askeri anlamda bilgi alabilmek için hem hızlı hemde görünmez bir uçak projesi başlattılar. Bu proje Blackbird idi. Blackbird’ün tek bir amacı vardı. O da askeri bilgi toplamak. Ama bu işi yaparken düşmanlar onu görmemeli ve vurmamalıydı. Bu nedenle Blackbird görünmez ve aynı zamanda inanılmaz derecede hızlı olmalıydı. Stealth sistemi SR-71’i düşman radarlarına karşı görünmez yapıyordu da ama birden sistem kendini doğrultuyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

SR-71’de Blackbird’ün ikiz motorları en iyi yapabildikleri işi yerine getiriyorlardı. Yani çok hızı uçmak. Bu uçak o kadar hızlı idi ki ona karşı gönderilen roketler bile daha hızlı hareket ederek gözden kaybediyorlardı. Blackbird’ün maksimum hızı Saatte 3.540 km. Maksimum hız limitine ulaştığında ise kanatlarında ve burnunda ısı seviyesi aşırı derecede artıyordu. Öyle ki üsse dönünce erimiş metalin arasından benzin akıyordu. ABD toplam 32 adet Blackbird üretti. Bunlardan 12’si kaza sonucu yok oldu ama hiç biri düşman tarafından vurulamadı veya ele geçirilemedi.

Uncle Sam, 1966 yılından 1998 yılına kadar Blackbird kullandı. Düşman yerlerinin tespiti, operasyonlarda askerlere düşman pozisyonlarının teslimat ve saldırı için en uygun seçeneklerin belirlenmesi v.b. Bunlar Blackbird’ün savaş durumunda gösterdiği sayısız becerilerinden bazıları.

Artık Müzelerde Sergileniyor

Bugün Lockheed SR-71 Blackbird, hanqarlarda ve müzelerde. Onun yaptığı işleri uydular çok daha kolay bir şekilde yerine getiriyorlar. Fakat bu uçak halen tarihteki en hızlı uçak olarak kayıtlarda.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Tarihteki En Hızlı Uçak – Lockheed SR-71 Blackbird İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.