Teknoloji Alanında Doğru Bilip İnandığımız Efsaneler

Nedenini bilmediğimiz bir çok hareketler aslında saçma ve hatta zararlı davranışlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenini Bilmeden Yaptığımız Hareketler

İnsanlar, hakkında fazla bilgi sahibi olmadıkları konularda bir takım inançlar ortaya çıkarıyorlar. Bunların temeli, geçmişteki insanların yaptıklarından kaynaklanmaktadır. Gelecek toplumların da bizlere bakıp neden o tür davrandığımızı anlayamadığı birçok durum olacaktır ve anlayamadıkları için gördükleri şeylere inanıp mantık dışı işler yapmaya devam edeceklerdir. Bu konuya teknoljoi alanında baktığımızda karşımıza tuhaf şeyler çıkıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Konsol Kasetine Üflemek

1980’li ve 1990’lı yıllarda çocuk olanların daha iyi bileceği gibi, oyun konsoluna taktığımız kasetler çalışmadığında bu kasetleri üflerdik. Çünkü tam olarak nasıl çalıştığını bilmediğimiz bir sistemi (oyun konsolu), bildiğimiz bir şeyle (toz) ile açıklamaya çalışırdık. Kasetin işlememesinin başlıca nedeninin tozlanmış olması olduğunu düşünerek kasetin içine doğru üflerdik.

Ancak genellikle kasetin çalışmamasının nedeninin pinlerin oynaması, paslanma, dikkatsiz kullanımdan dolayı cihazın zarar görmesi gibi bir durum olduğunu bilsek belki de kasetin içine üflemek için bu kadar hevesli olmazdık. Soluklarımızın buharı büyük ihtimalle kasetin ve konsolun paslanmasına ve ömrünün kısalmasına neden oluyordu.

Akıllı Telefon Uygulamalarını Kapatma

Bu batıl inançlar günümüzde de devam ediyor. Bugün de akıllı telefonlar kullanırken, kulaktan dolma birçok bilgiyi kendi inançlarımız doğrultusunda, sorgulamadan uyguluyoruz. Örneğin, hemen hemen her akıllı telefon sahibi gibi düzenli olarak telefondaki açık uygulamaları kapatırız. İlk akıllı telefonu aldığınız dönemi düşünürseniz, birilerinin size bunu sık sık yapmanız gerektiğini söylediğini hatırlayabilirsiniz. Belki siz de başkalarına bunu tavsiye etmişsinizdir.

Ancak yapılan testlerle de kanıtlandığı gibi, arka plandaki uygulamaları kapatmanın, telefonun hızına hiçbir etkisi olmuyor. İşletim sistemi zaten kullanmadığınız programları kabul edip onların telefonu yavaşlatmasına engel oluşturuyor. Arka planda açık duruyor gibi görünse de uygulamayı tekrar açtığınızda bazı uygulamaların baştan yüklendiğini görebilirsiniz. Bu da işletim sisteminin o uygulamayı durdurup sistemin yavaşlamasına izin vermediği anlamına gelir.

Geçmişteki Hareketlerimizi Tekrarlama

Cenevre Sanat ve Tasarım Okulu profesörü Nikola Nova’nın dijital kitabında açıklandı. Teknoloji ve antropoloji arasındaki ilişkiler üzerine çalışan Nova, günümüzde teknolojik cihazlarla kurduğumuz ilişkilerin, geçmişteki davranışlarımızla benzerlik gösterdiğini söylüyor.

Nova’ya göre, şu anda akıllı telefonları kullandığımız hareketler, geçmişte ev telefonlarını ve televizyon kumandasını kullanırken ya da sigara paketini tutarken yaptığımız hareketlere benzer. Her yeni teknolojide devrim kelimesini kullanımını çok sevsek de Nova aslında hiçbir zaman o derece köklü bir değişim olmadığını, sadece eski alışkanlıkların yeni teknolojiye aktarıldığını söylüyor.

Nicolas Nova’nın konu ile ilgili hazırladığı kısa film, yakın gelecekte teknolojiyle kuracağımız ilişkiyi ve gelecek nesillerin anlamakta zorlanacağı hareketlerimizi bize gösteriyor.

Video

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Teknoloji Alanında Doğru Bilip İnandığımız Efsaneler İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.