Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalıyım?

Telefon suya düşerse ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız yada telefonunuz suya düştüyse neler yapmanız, nasıl kurutmanız gerekiyor tek tek anlatıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sıvı Temasından Kaçının

Ülkemizde hızla artan akıllı telefon kullanımıyla birlikte ödenen ücretlerde de büyük bir artış yaşanmaya başladı. Öyle ki 2500 – 3000 TL’lik cihazlar, sunulan taksit seçenekleri ile bugün pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Özellikle bu pahalı cihazlar olmak üzere tüm telefonların su ile teması durumunda paniğe kapılmadan hareket edilmesi gerekiyor. Suya düşen ya da temas eden telefonunuz için aşağıda ki önerilere göz atabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalıyım?

Öncelikle cihazınızı korumak için mutlaka bir kılıf kullanmaya özen gösterin. %100 koruma sağlamıyor olsa da doğrudan su teması yerine sızıntı, cihazınızın daha sağlam kalmasını sağlayacaktır. Ancak su ile temas ettiğini varsayarsak geçmişte kullanılan bazı yöntemlerden uzak durmanız gerekiyor.

cep-telefonu-suya-duserse-yapilmasi-gerekenler-sdn-intro

Örneğin saç kurutma makinesi ile telefonu kurutmak suyun iç parçalara doğru yayılmasına ve aygıtın daha fazla zarar görmesine neden olacaktır. Yine elektrikli süpürge ile suyu çekmeye çalışmakta cihazın bazı parçalarının zarar görmesine neden olabilir.

Telefonunuz su ile temas ettiğinde halen açık ise kapatmalı ve ayrılabiliyor ise bataryayı çıkarmalısınız. Daha sonra vakit kaybetmeden temiz bir havlu ile telefonu kurulayın ve parçaları (batarya, sim kart, hafıza kartı, kapak) ayırın. Telefonun ayırdığınız parçalarını ayrı bir bez ile tekrar kurulayın kulak çöpü yardımıyla aygıtın ulaşılamayan alanlarını temizlemeye çalışın.

telefonunuz-suya-dustugunde-yapmaniz-gerekenler-mobilcadde-basin-bulteni-6

İkinci adımda telefonunuzu pirinç içine koyarak suyun emilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak suyun pirinç tanecikleri tarafından tam emilmesi için telefonun hava almaması gerektiğini unutmayın. Pirinç içine koyduğunuz aygıtınızı 48 saat sonra çıkarın ve kapalı vaziyette %100 şarj olmasını bekleyin. Şarj işlemi tamamlandığında telefonu açarak kontrol edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalıyım? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.