Telefonum Çekmiyor veya Sinyal Zayıf Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Eğer telefonunuz çekmiyor ise yada telefonunuzun sinyali sürekli zayıf ise bahsedeceğimiz yöntemler sorununuzu çözecektir. Yazımızı mutlaka okuyun.

Sponsorlu Bağlantılar

Telefonunuzdaki Ağ ve Zayıf Sinyal Sorununun Çözüm Yolları

Nadiren de olsa telefonumuzda zayıf sinyaller veya “Ağa Erişim Yok” hataları ile karşı karşıya kalırız ve eğer özel bir durum öz konusu ise bu problem çok rahatsız edici olur. Ancak aslında bazı kolay hileleri uygulayarak zayıf ağ sorunu bir kaç saniye içinde çözülebilir. Bu nedenle bu yazımızda ağ sorununu veya telefondaki zayıf sinyal gücünü çözmek için en etkili yöntemlerden 10 tanesini paylaşacağız. Mevcut olmayan ağ hatalarının pek çok nedeni olabilir. Sadece kapsama alanı dışında olduğunuz için değil bazen ağ alanında olduğunuzda bile olur. Dolayısıyla cep telefonunuzdan zayıf sinyaller alıyorsanız veya şebeke mevcut değil hatası alıyorsanız cep telefonunuzdaki şebeke sorununu çözmek için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Telefon Çekmiyor – Şebeke Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Ağ Modunu 4G’den 3G’ye veya 3G’den 2G’ye Düşürün

Android telefonunuzda zayıf sinyal sorunu yaşıyorsanız ağ modunu 4G’den 3G’ye ya da 3G’den 2G’ye çevirdiğinizde sinyal gücü artırabilir. Birçok kez bu numarayı denedim ve her seferinde sinyal arttı. Bu ayarı değiştirmek için;

Ayarlar > Kablosuz ve ağlar > Diğer > Hücresel ağlar > Tercih edilen ağ türü yolunu izleyin (Asus Zenfone 2 Laser için). Diğe Android telefonlarda da benzer bir yol izleyeceksinizdir.

Veri Dolaşımı Seçeneğini Açma

Zayıf sinyaller veya ağ kullanılamıyor hatası nedeniyle internete bağlanamıyorsanız veri dolaşımı seçeneğini açın. Çoğunlukla bu seçenek seyahat ederken ve dolaşım alanı çevresinde sıklıkla girip çıkarken çalışır. Bu sizin için mümkün olan en iyi şebekeleri bularak dolaşım alanındayken bile internete bağlanmanıza izin verecektir.

Telefonun Bataryasını ve SIM Kartını Çıkartıp Tekrar Takın

Zayıf sinyal gücü ve ağ kullanılamıyor hatası telefonun pilini ve SIM kartı yeniden takarak çözülebilir. Bazen telefonunuzdaki teknik sorunlar nedeniyle olur. Bunun için;

 • Akıllı telefonunuzu kapatın.
 • Pili çıkarın.
 • SIM kartı çıkarın.
 • 2 dakika bekleyin.
 • SIM kartı ve pili tekrar takın.
 • 5 Dakika bekleyin.
 • Akıllı telefonu açın.

Çoğu durumda yalnızca aygıtı yeniden başlatmak çoğu soruyu ve hatta ağ hatalarını da giderir. Bunun nedeni akıllı telefonunun her zaman en yakın telefon kulesine bağlanmamasıdır. Bu nedenle bir telefonun yeniden başlatılması yakın olan bir kuleyle bağlantıyı sıfırlamaya yardımcı olabilir.

Tercih Edilen Ağı Otomatik Olarak Seç

Telefonun tercih edilen şebekeyi otomatik olarak seçmesine izin vermek çoğu durumda şebeke sorunlarını da çözebilir. Bu nedenle “Manuel Olarak Tercih Edilen Ağı Seç” seçeneğini ayarladıktan sonra akıllı telefonu ayarlarınızdan “Otomatik Olarak Tercih Edilen Ağı Seç” e değiştirin. Bunun için;

 • Kablosuz ve Ağ Ayarları’na gidin.
 • Mobil Ağlar’a dokunun.
 • Şebeke Operatörleri’ni seçin.
 • Otomatik olarak seçiniz.

Otomatik ancak Mobil Operatörler için varsayılan ayar olup akıllı telefonunuza mevcut en güçlü şebeke sinyaline otomatik olarak bağlanmasını sağlar. Taşınırken, ahize mevcut şebekeleri sürekli olarak izleyecek ve sizi en güçlü şebekeye bağlamaya devam edecektir.

Telefonu Sıkmadan Tutun ve Kapağı Çıkarın

Akıllı telefonu sıkı ellerle tutmak şebekelerin telefona ulaşmasını kısıtlayan başka bir nedendir. Bu nedenle telefonu sıkmadan tutun. Akıllı telefon kapağını çıkartmak da sinyal gücünü artırmanıza yardımcı olabilir. Telefonunuzdaki zayıf sinyallerle karşı karşıyaysanız öncelikle telefon kapağını kaldırmanız gerekir. Sinyal gücü artmalı.

Telefonu Tuttuğunuz Yeri Değiştirin veya Kulaklık Kullanın

Kendi tecrübelerime göre akıllı telefon uzmanları ve bazı büyük mobil şirketler telefon tutma sapının değiştirilmesinin sinyal gücünü etkin bir biçimde geliştirebileceğini itiraf ediyor. Telefonunuzun antenin bulunduğu kısmını tutmaktan kaçınmaya özen gösterin. Yani bir telefon görüşmesi sırasında iyi sinyal alamıyorsanız tutma tutamağını anında değiştirmelisiniz. Alternatif olarak eller serbest modunu kullanabilir veya herhangi bir telefon görüşmesi sırasında telefonunuzu tutmak zorunda kalmamak için kulaklıkları kullanabilirsiniz.

En Yakın Vericiyi Bulun

Mobil ağ kulesine ne kadar yakın iseniz sinyaliniz de o kadar güçlü olacaktır. Ancak cep telefonları her zaman en yakın kuleye bağlanmaz. En yakın mobil kulesini yani vericiye ve telefonunuzun bağlı olduğu kuleyi bulabiliyorsanız telefonunuzu bağlı olduğunuz kule yönünde yönlendirebilirsiniz. Yakındaki kulelerinizin haritasını çizmek için OpenSignal gibi mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. OpenSignal gibi uygulamalar en yakın kuleyi ve telefonunuzun bağlantısını bulmak için yararlı olacağı kanıtlanmıştır.

Wi-Fi Sinyalleri Kullanarak Telefon Görüşmeleri Yapma

Yukarıdaki yöntemlerin tümünü denedikten sonra bile telefonunuzdaki sinyalleri almak çok zor oluyorsa WiFi kullanarak telefon görüşmesi yapmalısınız. Evinizdeki geniş bant bağlantısına WiFi yönlendiricinizi bağladıysanız cep telefonu sinyallerine gerek duymadan WiFi ağları üzerinden telefon görüşmesi yapmak ve mesaj göndermek için bu özelliği WiFi yönlendiricinizden açabilirsiniz.

Telefona Sinyali Artırıcı Takma

Akıllı telefon sinyal yükselticileri açık hava sinyallerini bulup güçlendirir ve zayıf veya sinyal almayan bir alana yayın oluşturur. Eviniz veya ofisiniz kapsama alanının dışındaysa bir sinyal yükseltici takmalısınız. Bu üçüncü parti gadget’lar tekrarlayıcı olarak da bilinir.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sizin için çalışmaz ve hatta sinyal güçlendirici bile sinyal gücünü artırmazsa bunun nedeni telefonunuzdaki herhangi bir teknik sorundan kaynaklanıyordur. Dolayısıyla telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi sorunları çözebilir. Bunun için “Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla” yolunu izleyin. Yalnız fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce mutlaka rehber, galeri gibi veri yedeği almayı unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Telefonum Çekmiyor veya Sinyal Zayıf Sorunu ve Çözüm Yöntemleri İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.