Turkcell T40 İnceleme

Sponsorlu Bağlantılar

Turkcell T40’a Yakından Bakıyoruz

Turkcell T40 akıllı telefonu piyasaya çıkarken bir ilk ile geliyor. Türk mühendisler tarafından şimdiye kadar ilk defa yapılan bir akıllı telefon olan Turkcell T40 cihazı İstanbul da resmi olarak tanıtıldı. Evet, ilk Türk yapımı bir akıllı telefon olması kulağa çok hoş geliyor. Hal böyle olunca Turkcell T40 insanların ve teknoloji meraklılarının dikkatini çekti. Turkcell T40 Lansmanına bakacak olursak piyasaya çıkacak olan akıllı telefon Turkcell T40, Samsung’un Galaxy S4’ü Apple’in iPhone 5’i gibi kaliteye ve özelliklere sahip olacak mı? Turkcell T40 telefonunu incelediğimiz de orta seviyeli bir akıllı telefon olduğunu gördük. Maalesef sözünden bahsettiğimiz Samsung ve Apple’ın dünya markası cihazları ile boy ölçüşecek düzeyde değil.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bakınız: Turkcell T40 Tanıtıldı!

Turkcell T40 Teknik Özellikleri

  • T404.0″ WVGA (480×800) LCD IPS Ekran
  • 1.2 GHz hızında çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon 8225 işlemci
  • 1 GB RAM
  • 4 GB Dahili Hafıza
  • NFC, Wi-Fi
  • 1700 mAh Batarya
  • ~240 saat bekleme, 480 dakika konuşma süresi
  • 5 MP arka kamera (HDR Çekim Modu, Sıfır deklanşör gecikmesi, Yüz tanıma)
  • 136 gr ağırlık, 10.5 mm incelik.
  • Android 4.1 Jelly Bean

T40 Ekran Özellikleri

Turkcell T40 akıllı telefonunu madde madde inceleyecek olursak, 4 inçlik 480×800 çözünürlük sunan LCD IPS ekran şu an piyasada bulunan orta seviyeli akıllı telefonlardan hiç de fazlasının olmadığını göreceğiz. Son zamanlar da akıllı telefonların geneli FULL HD özellikli ekranlara geçiş yaptı fakat Turkcell T40 akıllı telefonu henüz yeni çıkacak olmasına rağmen ekran konusunda piksel yoğunluğunun bilinmemesiyle de üstün olmadığını söyleyebiliriz.

Turkcell T40’ın İşlemci Performansı

Turkcell T40 akıllı telefonun da kullanılacak olan işlemcisi Qualcomm 8225’in eski akıllı telefonların işlemcisi olarak günümüzde istenilen düzeyde olmaması büyük bir eksiklik olarak göze batıyor. Çin de dahi artık kullanılmaz hale gelen bu işlemci ile vasat bir tercih yapılmış.

İşlemci ile birlikte cihazın 1 GB RAM’i yine Android’in yüksek sistem gereksinimi engeline takılacağı için performansta T40 performans bakımından orta seviye kullanıcıları bile üzme potansiyeline sahip görünüyor. Bunun yanında cihazdaki 4 GB dahili hafıza da her ne kadar bulut desteği verilse de kapasite olarak kullanıcıları sıkıntıya sokacaktır. Bilindiği gibi artık Google Play’de popüler oyun ve uygulamaların 1 GB’nin üzerinde boyutları bulunuyor.

Turkcell T40 Pil Ömrü

Batarya ve telefonun kullanım süresine baktığımız zaman Turkcell T40, bu konuda epey eleştiri oklarına tutulan Apple’in iPhone 5 cihazının dahi önüne geçemiyor. 8 saatlik bir konuşma süresi sunan T40 telefonunun internet kullanım süresi ise henüz aşikar. Ön kamerası bulunmayan T40′ın 5 MP’lik arka kamerası ise HDR Çekim Modu, Sıfır deklanşör gecikmesi ve Yüz tanıma gibi özelliklerle süslenmiş.

NFC ve Diğer Bağlantılar

Popüler akıllı telefonlarda artık pek önemsenmeyen standart özelliklerden biri olan NFC’nin bulunmaktadır. Diğer cihazlardan kendisini ayıran en büyük özelliğin arka kapak bölümünde lale ve halı motifleri gibi kültürümüzü yansıtan desenlerin bulunduğu telefonun kanun, darbuka, bağlama gibi ülkemize ait enstrümanların bulunacağını söyleyelim.

İnceleme Sonucu ve Değerlendirme

Göründüğü gibi teknik özellikler bakımından parlak bir tablo çizmeyen T40′ta Turkcell’in dikkat çektiği bir diğer özellik ise kullanıcıların istekleri kişiyi çaldırıp kapatmalarını sağlayan “Çaldır-kapat” oldu. Galaxy S4, iPhone 5 ve HTC One gibi popüler akıllı telefonlarda bulunmayan tek özellik bu olsa gerek.

Eylül ayının sonlarına doğru piyasaya çıkacak olan T40 cihazı son zamanlar da çıkan akıllı telefonlar ile karşılaştırıldığında orta seviyeli kalması maalesef üzücü bir durum. Ancak T40 akıllı telefonunu başlangıç olarak görecek olursak Türk yapımı akıllı telefonların gelecek açısından yinede umut ışığı verebildiğini söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Turkcell T40 İnceleme İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.