Twitch Üzerinden Canlı Yayın Yapmak (Resimli Anlatım)

Twitch servisinde internet üzerinden canlı yayın yapmak istiyorsanız ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız işte size resimli anlatım.

Sponsorlu Bağlantılar

Twitch Canlı Yayın Rehberi

Özellikle online oyunlarda ve diğer oyun tanıtımlarında sıklıkla kullanılan programlardan birisi olan Twitch, oyun sırasında canlı yayın yapmanıza imkan tanımaktadır. Bugün gelişen oyun sektöründe oyunlara yönelik bu tür yayınların katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle bir oyunda belirli bir seviyeye erişmiş kişi için bu tür bir gösteri oldukça ilgi çekici olabilir. Aşağıda Twitch kullanımı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Twitch Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Canlı yayın yapmanız ve bunu diğer kişilere aktarmanız için oyun görüntülerini kaydeden bir programa ve Twitch hesabına ihtiyacınız olacak. İnternette yayın yapmanız için geliştirilmiş programlardan birisi olan “Open Broadcaster Software” bu konuda oldukça gelişmiş bir programdır.

Open Broadcaster Software
Üzerinden Canlı Yayın Yapma ve Stream Programı

Programı indirip kurduktan sonra otomatik olarak açılmasını bekleyin. Karşınıza çıkan pencerede mikrofon, hoparlör ve görüntü kaynağı gibi ayarlar yer alacaktır.

ops-twitch-yayın-1

Sahne ayarlamasına geçtiğiniz de üç temel unsur öne çıkacaktır. Bunlar sırası ile oyun yayını, kamera desteği ve yayının özelliğini belirten filigrandır. Oyun yayını için ilk olarak yayını yapılacak oyuna giriş yapın ve Alt + Tab kombinasyonunu kullanarak OBS arayüzüne dönün.

obs-twitch-yayın-3

OBS arayüzünde Kaynaklar sekmesinde yer alan Ekle/Oyun Yakalama seçeneğine tıklayın.

obs-twitch-yayın-2

Açılan pencerede o an bilgisayarda çalışan oyuna ilişkin uzantıyı göreceksiniz. Listede açık olan oyunu seçtikten sonra Tamam butonuna basın ve Ekran Yakalama opsiyonun aktif hale getirin.

obs-twitch-yayın-ayarı5

Twitch üzerinde yayın yapmak için bir üyelik oluşturun ve hesabınızı aktif ettikten sonra siteye giriş yapın. Sağ üst köşede yer alan isminize tıklayarak Gösterge Panelini işaretleyin. Açılan pencerede Akış Anahtarı bölümüne girin ve ekrana gelen şifreyi bir yere kaydedin.

twitch-yayın-

Tekrar OBS arayüzüne dönerek sırasıyla Ayarlar > Yayın Ayarları kısmına girin. Yayın servisi olarak Twitch’i seçtikten sonra “Kod/Yayın Anahtarını Oynat” seçeneğinin karşısına kaydettiğiniz şifreyi yazın. OBS üzerinde yayını başlat dediğiniz anda Twitch üzerinde yayınınız başlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Twitch Üzerinden Canlı Yayın Yapmak (Resimli Anlatım)” İçin 2 Cevap

Twitch Üzerinden Canlı Yayın Yapmak (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.