Virüs, Trojan, Adware, Spyware ve Worms Nedir?

Bilgisayar kullanıcılarının sık sık karşısına çıkan zararlı yazılım türlerinde virüs, trojan, adware, spyware ve worms zararlılarının ne demek olduğunu öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Zararlı Yazılım Türleri

Genellikle zararlı – kötü amaçlı yazılımlar, Virüs başlığı altında sınıflandırılmaktadır. Fakat bilgisayarınız açısından zararlı etkilere sahip olabilecek yazılımları yalnızca tek başlık altında toplamak yanlış olacaktır. Her kötü niyetli yazılımın amacı zarar vermek olsa da hepsinin farklı etkileri ve saldırı şekilleri bulunmaktadır. Aşağıda kötü amaçlı yazılım türleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Virüs Nedir?

Basit bir örnekle başlamak gerekirse Virüs, insanlar arasına biyolojik olarak bulaşarak yayınlan hastalığa benzer şekilde bilgisayarlar arasında çeşitli yollarla bulaşarak yayılmaktadır. Üç başlık altında inceleyeceğimiz virüsleri şu şekilde sınıflandırabiliriz.

pc virüs zararlı yazılım

Dosya Virüsleri: Bu tip virüsler doğrudan program olarak adlandırılabilir. .COM ve .EXE uzantılı dosyaları etkileyen bu tip virüsler hızla yayılarak diğer dosyaları da etkiler. Genellikle Flash Bellek ya da Harici Disk kaynaklı bulaşırlar.

Boot Virüsleri: Oldukça yaygın olan bu virüsler boot sektörüne sahip olan bir diskin açılıp – kapanması ile bulaşır. Bu tip virüsleri önlemek için bilgisayar açılışında herhangi bir boot sürücüsü olmadığını kontrol edin.

Bilgisayarınızdaki virüsleri nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

Bilgisayardaki Virüsler Nasıl Temizlenir? (Resimli Anlatım)

zararlı yazılım türleri

Trojan Nedir?

Genellikle e-posta kaynaklı bulaşan bu zararlı yazılımlar yerleştirildiği program ya da dosya çalıştırılmadığı sürece harekete geçmezler. Bu tip zararlı yazılımlar çoğunluk kişisel bilgilerinizi hedeflemesine rağmen aynı zamanda bilgisayarınıza da zarar verebilir.

Trojan temizliği yapmak için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

Trojan Remover
Trojan Temizleme Programı
Kaspersky TDSSKiller
Ücretsiz Rootkit Temizleme Programı

Worms (Solucan) Nedir?

Solucanlar, virüslerde olduğu gibi bir bilgisayardan diğerine kendini kopyalamayı amaçlar. Fakat virüslerden farklı olarak solucanlar bu işlemi otomatik olarak yapmaktadır. Dosya ve bilgileri ele geçiren solucan bu aşamadan sonra kendiliğinden ilerleyebilir.

Worms yani solucak tarzı virüsleri temizleyebileceğiniz program;

Dr.Web CureIt
Türkçe ve Ücretsiz Zararlı Yazılım Temizleme Programı

Adware Nedir?

Genellikle farklı programlar ya da yükleme dosyaları içerisine yerleştirilen bu tip yazılımlar, programın kurulumu sırasında izin almadan otomatik olarak bilgisayarınıza kurulmaktadır. Bir anlamda bilgisayarınıza izinsiz giriş yapan bu program istemediğiniz sayfaların ya da reklamların açılmasına neden olabilir.

Adware virüslerini temizlemek için kullanabileceğiniz program;

AdwCleaner
Ücretsiz Adware ve Malware Temizleme Programı

Spyware Nedir?

Bu tip casus yazılımlar izniniz olmadan kişisel bilgilerinizi, banka hesaplarınızı ve size ait hassas diğer verileri toplayarak üçüncü kişilere göndermektedir.

Bu tür virüslerden kurtulmak için aşağıdaki programı kullanabilirsiniz.

Spyware Doctor
Casus ve Zararlı Yazılım Koruma / Temizleme Programı
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Virüs, Trojan, Adware, Spyware ve Worms Nedir? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.