Windows 10 Kurduktan Sonra Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

Windows 10 kurduktan sonra dahi temiz kurulum yaparak bilgisayarınız sıfır yapın.

Sponsorlu Bağlantılar

Temiz Kurulum Nedir?

Windows 10’da temiz kurulum isminde bir tabir var. Bu tabir çok önemli. Eğer ne olduğu bilinmeden işlem yapılırsa geri dönüşü yok. Temiz kurulum demek eski Windows sürümünüze ait herşeyin silinmesi demektir. Yani eğer Windows 10 kurulu bilgisayarınızda temiz kurulum yaparsanız eskiye dönüş olmaz ve eski windows sürümünüzdeki dosyalarınıza artık erişemezsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Temiz Kurulumun Faydaları

Temiz kurulum her ne kadar geriye dönüş yolunu kapatsa da faydalı bir işlem. Eğer Windows 10 kurduktan sonra temiz kurulum yerine el ile bir şeyleri silmeye çalışırsanız hem geride kalıntılar kalacaktır hemde sistem dosyalarının bozulma ihtimali yüksektir. Ama temiz kurulum ile hem geride hiç bir kalıntı dosyası kalmıyor, hem sistem dosyaları zarar görmüyor hemde orjinal Windows 10 işletim sisteminizi tehlikeye atmamış oluyorsunuz.

Windows 10 Kurduktan Sonra Temiz Kurulum Yapma

Eğer Windows 10 işletim sisteminizi yükseltme yaparak kurduysanız bilgisayarınızda eski Windows sürümünüze ait birçok dosya kalmıştır. Bu durum geriye dönmek bakımından faydalı. Ama eğer artık hiçbir şekilde geriye dönmeyeceğinizden ve hiç bir şekilde dosya kaybı olmadığından emin iseniz temiz kurulum ile eskilerden kurtulabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınızın performansı da artmış olacaktır.

Temiz kurulum yapmaya karar verdiyseniz “Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Kurtarma>Bu Bilgisayarı Sıfırla” yolunu izleyin.

windows 10 temiz kurulum yapma1 windows 10 temiz kurulum yapma2

Seçtiğiniz seçenek çok önemli. Bu noktadan sonra iki seçeneğiniz var. Tüm uygulama ve ayarlarınızın kaldırılacağı sadece kişisel dosyalarınızın bırakılacağı dosyaları etkilemeden bilgisayarı yenileme seçeneği veya tüm kişisel dosyalarınızın, uygulamalarınızın ve ayarlarınızın kaldırılacağı her şeyi kaldır seçeneği. Her ikisinde de lisansınız korunacak ve tertemiz bir sisteme sahip olacaksınız.

windows 10 temiz kurulum yapma3

windows 10 temiz kurulum yapma4

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Windows 10 Kurduktan Sonra Temiz Kurulum Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.