Windows 10 Nasıl Kurulur? USB’den Windows 10 Kurma

USB diski ile Windows 10’un nasıl kurulacağını resimli olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Dosyasını İndirin

Burada anlatacağımız Windows 10 DVD’si ile nasıl kurulduğu değil. Windows 10 dosyalarının Windows’un kendi sitesinden indirilip kurulma şeklini sizlere anlatamaya çalışacağız. Sizlerde Windows’un kendi sitesinde Windows 10 dosyalarını indirin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınıza en az 4 GB boyutunda bir USB taktıktan sonra 32-bit yada 64-bit olarak indirdikten sonra indirdiğiniz dosyayı çift tıklayarak çalıştırın. Karşınıza mavi bir ekran çıkacak.

windows 10 nasıl kurulur

Burada 2 seçenek göreceksiniz;

  • Bu bilgisayarı şimdi yükselt
  • Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur

USB'den Windows 10 Kurma-1

Siz 2. seçenek olan “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğini seçin ve “İleri” butonuna basın.

USB'den Windows 10 Kurma-2

İkinci sayfada sizden dil, sürüm ve kaç bit yüklemek istediğiniz soracak. Buradan dil olarak Türkçe, sürüm olarak Windows 10 Home, bit olarak da 64-bit seçin. Sonrasında yine “İleri” butonuna tıklayın.

Sonrasında karşınıza çıkan ekranda takmış olduğunuz USB’yi seçin ve tekrar “İleri” butonuna tıklayın.

Windows 10
En İyi Windows İşletim Sistemi

BIOS’dan Başlangıç Diskini USB Yapın

İndirme işlemi bittiğinde USB’nizi bilgisayarınızdan çıkartmayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınız yeniden başlarken BIOS’a girin (genellikle Del tuşuna basılarak BIOS ayarlarına girilir). BIOS’a girdiğinizde başlangıç diski olarak USB seçin ve kaydedip bilgisayarınızı açın.

USB'den Windows 10 Kurma-3

Bilgisayarınız açılırken Windows 10 kurulmaya başlayacaktır. Kurulum yapılmadan önce size temiz kurulum mu yapmak istiyorsunuz yoksa yükseltmemi yapmak istiyorsunuz diye soracaktır. Eğer temiz kurulum yaparsanız bilgisayarınıza format atılır ve dosyalarınızı kaybedersiniz. Ama yükseltme seçeneğini seçerseniz bütün dosyalarınız, programlarınız ve ayarlarınıza dokunulmadan Windows 10 kurulur.

Windows 10 Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım

Bilgisayarınızı kaptın. Windows 10 USB’nizi bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı açın. Bilgisayarınız açılırken açılış diski olarak USB’yi seçin. Sonrasında bilgisayarınız açılırken herhangi bir tuşa basın (örneğin space tuşu). Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu sayfadaki ayarlarınızı aşağıdaki gibi ayarlayın ve “İleri” butonuna tıklayın.

USB ile Windows 10 kurma-21

Sonraki sayfada “Şimdi yükle” seçeneğini seçin.

USB ile Windows 10 kurma-22

Sonraki sayfada eğer yükseltme yapacaksanız “Yükselt: Windows’u yükle; dosyaları, ayarlar ve uygulamaları koru” seçeneğini seçin. Eğer sıfırdan bir kurulum yapacaksanız “Özel: Yalnızca Windows’u yükle (gelişmiş)” seçeneğini seçin. Biz sıfırdan kurulum seçeneği ile devam edeceğiz. Zaten yükseltme seçeneğini yani ilk seçeneği seçenlerin talimatları takip etmekten başka herhangi bir işleri olmayacak.

USB ile Windows 10 kurma-23

Sonraki sayfada harddiskinizi bölme, sürücü seçme gibi disk ayarları var. Eğer bir önceki Windows’unuzda harddiskiniz bölünmüş ise burada onları göreceksiniz. Böyle olunca siz sadece Windows 10’u kuracağınız sürücüye tıklayıp “İleri” diyeceksiniz. Eğer sıfır yada bölünmemiş bir harddisk ise ister bölebilir isterseniz “İleri” butonu ile devam edebilirsiniz.

USB ile Windows 10 kurma-24

Sonrasında Windows 10 kurulmaya devam edecektir.

USB ile Windows 10 kurma-25

Windows 10 kurulmaya devam ediyor.

USB ile Windows 10 kurma-26

Sabırlı olun ve Windows 10’un ayarlarının bitmesini bekleyin.

USB ile Windows 10 kurma-27

Bilgisayarınıza açılış parolası belirleyin.

USB ile Windows 10 kurma-28

PIN onaylayın.

USB ile Windows 10 kurma-29

E-posta adresi girin.

USB ile Windows 10 kurma-30

Talimatları takip edin.

USB ile Windows 10 kurma-31

İşlem tamamlandı.

USB ile Windows 10 kurma_32

Artık Windows 10 kurulmuştur. Hayırlı olsun……

Önemli: Eğer BIOS’da hızlı başlatma özelliği varsa, bu seçeneği pasif hale getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde Windows 10 kurulumunda sorun çıkabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Windows 10 Nasıl Kurulur? USB’den Windows 10 Kurma İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.