Windows 8 – 8.1 Hızlandırma Yöntemleri (Resimli Anlatım)

Windows 8 yada Windows 8.1 bilgisayarınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki hızlandırma yöntemlerini kullanarak bilgisayarınızı daha hızlı yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 – 8.1 Hızlandırma Yolları

Hemen her Windows sürümünde kullanıcılar, işletim sisteminin yavaş olduğundan ya da işlemlerin geç yanıt verdiğinden şikayet ediyor. Özellikle Vista ile tavan yapan bu şikayetler Windows 7 ile önemli oranda azalmış, Windows 8 üzerinde ise büyük oranda ortadan kaldırılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kullanıcı şikayetleri doğrultusunda iyileştirmeler yapan Microsoft, Windows 8 – 8.1 ile zorunlu kılınan Metro  arayüz dışında oldukça başarılı bir sonuç elde etti. Ancak yine de işletim sisteminin yavaş olduğunu düşünüyorsanız aşağıda ki önerileri uygulayabilirsiniz.

Başlangıç Programlarını Sonlandırın

Her Windows sürümünde olduğu gibi Windows 8 – 8.1 üzerinde de başlangıç programlarını sonlandırarak Windows’un açılış hızını ve dolayısıyla bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Ctrl + Alt + Del tuşlarını kullanarak Görev Yöneticisine girin ve Başlangıç sekmesi altında kullanmadığınız programları devre dışı bırakın.

windows-8-baslangic-programlari

Diskinizi Denetimden Geçirin

Sabit diskini kurulan program, oyun ya da uygulamalar nedeniyle yavaşlayabilir ve zaman içerisinde çeşitli hatalarla karşılaşabilir. Bu gibi sorunları önlemek için diskinizi belirli aralıklarla denetlemek ve hataları düzeltmek yararlı olacaktır. Bu işlem için sürücüye sağ tıklayıp Özellikler > Araçlar yolunu izleyerek sistem hatalarını denetleyebilirsiniz.

windows-8-hata-denetimi

Animasyonları Sonlandırın

Vista ile birlikte Windows, gelişmiş animasyon ve geçiş seçeneklerine kavuşurken hem pil ömrü hem de işletim sisteminin hızı üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkmıştı. Windows 8’de bir adım ileriye taşınan bu özelliği sonlandırarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Sistem Özelliklerine girdikten sonra Performans sekmesine tıklayın ve açılan ekranda bilgisayarınız için en iyi olan ayarları belirleyin.

windows-8-performans-ayari

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Windows 8 – 8.1 Hızlandırma Yöntemleri (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.