Windows 8 – 8.1’de BIOS Açma ve BIOS Ayarlarını Değiştirme

Windows 8 ve Windows 8.1 bilgisayarlarınızda BIOS ayarlarına ulaşmak için hangi yolu izleyeceğinizi ve BIOS ayarlarını nasıl değiştireceğinizi öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 BIOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Windows 8’in önceden yüklenmiş olduğu sürümlerde kullanabileceğiniz bu yöntem ile Windows 8 üzerinde BIOS ayarlarına ulaşabilir ihtiyaçlarınız ölçüsünde BIOS ayarlarını değiştirebilirsiniz. Doğrudan F2 kısayolunu kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlattığınız sırada erişebileceğiniz BIOS arayüzüne oturum açtığınız hesap üzerinde de ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 işletim sisteminizde BIOS arayüzüne ulaşmak için Windows tuşuyla birlikte C harfine basın. Açılan ekranda Ayarlar > Bilgisayar Ayarlarını Değiştir yolunu izleyin. Bilgisayar Ayarları sekmesinde Genel bölümüne girin ve Gelişmiş Başlangıç > Şimdi Yeniden Başlat yolunu izleyerek Windows Önyükleme menüsüne ulaşın.

Windows 8.1’de ise Ayarlar > Bilgisayar Ayarlarını Değiştir > Güncelleştirme ve kurtarma > Kurtarma yolunu izleyerek Şimdi Yeniden Başlat diyerek Windows Önyükleme menüsüne ulaşın.

windows 8.1 kurtarma

Önyükleme menüsüne girdiğinizde Sorun Giderme seçeneğine tıklayıp Gelişmiş Seçenekler bölümüne girin. Gelişmiş seçenekler arayüzünde ise UEFI Donanım Yazılımı Ayarlarını seçin. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak BIOS’a girmek için Yeniden Başlat butonuna tıklayın ve BIOS arayüzüne ulaşın.

windows 8 bios ayarları

Not: Bilgisayarınızı yeni kurulum dışında Windows 8’e yükselttiyseniz UEFI arayüzüne ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda giriş kısmında belirtilen F2 – Yeniden Başlatma yolunu kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Windows 8 – 8.1’de BIOS Açma ve BIOS Ayarlarını Değiştirme İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.