Windows 8’de Başlangıçta Çalışan Programları Açma, Kapatma ve Ekleme (Resimli Anlatım)

Windows 8 ve Windows 8.1 bilgisayarlarda başlangıçta çalışan ve bilgisayarın yavaş açılmasına neden olan programları nasıl kapatacağınızı öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Başlangıçta Çalışan Programları Kapatma

Her Windows sürümünde olduğu gibi Windows 8 üzerinde de başlangıçta açılan programları sonlandırarak, bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilir ve işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Yüklediğiniz pek çok program ve uygulama bilgisayarın açılışıyla birlikte çalışmaya başlayacağı için açılışın gecikmesine ya da bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızı ilk açtığınız anda Windows’un çalışması için gerekli olan programlarla birlikte yüklediğiniz uygulamalarda çalışmaya başlayacaktır. Bu hem bilgisayarınızın geç açılmasına hem de yavaşlamasına neden olur. Başlangıçta açılan programları kapatmak – devre dışı bırakmak için masaüstünde Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisini açın.

windows-8-görev-yöneticisi-başlangıç

Görev yöneticisine girdiğinizde Başlangıç sekmesine girin. Karşınıza bilgisayarınızın açılışıyla birlikte çalışmaya başlayan uygulamaların bir listesi çıkacaktır. Burada seçtiğiniz bir uygulamayı devre dışı bırak komutunu kullanarak sonlandırabilir ve her açılışta çalışmasını önleyebilirsiniz.

windows-8-görev-yöneticisi-başlangıç-2

 

Yine Windows Görev Yöneticisiyle birlikte CCleaner gibi programlar aracılığıyla başlangıçta çalışan programları devre dışı bırakabilirsiniz. Programları tekrar çalıştırmak için aynı yolu izleyerek aktif edebilirsiniz.

CCleaner
Türkçe ve Ücretsiz Sistem Hızlandırma Programı

Başlangıçta Çalışması İçin Program Ekleme

Windows 8 ve 8.1 bilgisayarınızda başlangıçta çalışması için yeni bir program yada komut eklemek için yine görev yöneticisindeki “Başlangıç” sekmesine gelin. Daha sonra aşağıdaki resinde de göreceğiniz üzere sol üst köşede yer alan “Dosya ” seçeneğine tıklayın. Açılan seçenekler arasında “Yeni görevi çalıştır” deyin.

windows 8 başlangıç program ekleme

Yeni görevi çalıştır” deyince karşınıza “Çalıştır” komut ekleme alanı gelecektir. Buraya shell:Startup yazın ve Tamam deyin.

windows 8 başlangıç program ekleme 2

Bu defa karşınıza “C:\Users\”KullanıcıAdınız”\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup” kısayolundaki pencere gelecektir. Bu pencereye başlangıçta çalışmasını istediğiniz programların kısayollarını eklemeniz yeterli olacaktır.

windows 8 başlangıç program ekleme 3

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Windows 8’de Başlangıçta Çalışan Programları Açma, Kapatma ve Ekleme (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.