Windows 8’de Dosya Gizleme ve Gizli Dosyaları Gösterme (Resimli Anlatım)

Windows 8 ve Windows 8.1 bilgisayarlarınızda dosya gizlemek ve gizli dosyaları görüntülemek istiyorsanız aşağıdaki adımları tek tek uygulamanız yeterli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 Dosya Gizleme ve Görüntüleme Ayarları

Microsoft’un son işletim sistemi olan Windows 8, yeni metro arayüzü ve özellikleri ile çıkış yaptığı dönem tepki toplasa da günümüzde büyük beğeni topluyor. Özellikle dokunmatik cihazlarda son derece iyi bir görünüme sahip olan Metro arayüz, her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasa da eski arayüze alışanlar için sıkıntı yaratabiliyor. Bu yazımızda Windows 8’de dosya gizleme ve görüntüleme hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 üzerinde gizlemek istediğiniz dosyayı belirledikten sonra aşağıda ki görselde de görebileceğiniz gibi klasör üzerine sağ tıklayın ve özellikler sekmesini açın.

windows 8 klasör ayarları

Açılan pencerede Genel bölümü altında Öznitelikler – Gizli kutucuğuna tik atın ve Tamam butonuna basarak dosyayı gizleyin. Bilgisayarınızda gizli dosyaları görüntüleme aktif olmadığı sürece gizli klasör görünür olmayacaktır.

windows 8 klasör ayarları 1

Windows 8 Gizli Dosyaları Görüntüleme

Windows 8 üzerinde gizlediğiniz dosyaları görüntülemek için Başlangıç sekmesine Denetim Masası yazın ve açılan ekranda Denetim Masasına girin.

windows 8 klasör ayarları 4

Denetim masasına girdiğinizde Büyük Simgeleri seçtikten sonra Klasör Seçenekleri adlı bölüme tıklayın.

windows 8 klasör ayarları 5

Açılan ekranda Görünüm bölümüne tıklayarak dosya görünümleri ve diğer temel özellikler hakkında bilgi alabileceğiniz alana girin.

windows 8 klasör ayarları 7

Karşınıza çıkan sekmede “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” kutucuğunu seçin ve ardından Tamam butonuna basarak işlemi tamamlayın.

windows 8 klasör ayarları 8

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Windows 8’de Dosya Gizleme ve Gizli Dosyaları Gösterme (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.