Windows Defender Açılmıyor (Çalışmıyor) Hatası Çözümü

Eğer bilgisayarınızda Windows Defender açılmıyorsa veya açılırken hata veriyorsa yapmanız gereken çözüm önerilerini haberimizde bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışmayan Windows Defender Nasıl Düzeltilir?

Windows Defender başlatılamıyor hatası insanların bilmeden virüs bulaşmış bir dosyayı açtıklarında karşılaştığı en yaygın sorunlardan birisidir. Bu soruna uygun çözümünü bulmak için bütün bir çözüm önereceğiz. Bu tür virüsler çoğunlukla herhangi bir popüler yazılımın aktivatörleri veya “pro” versiyonu olduğunu iddia eden “.exe” dosyalarına yerleştirilir. Sizi rahatlatabilecek bir şey indirildiğinde bile otomatik olarak başlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle bu tür dosyalar, yerel antivirüs ile algılanmalarını önlemek için “rar” veya “zip” dosyası olarak gelir. Genellikle istenilen ilk talimat ise gerçek zamanlı korumayı devre dışı bırakmaktır. İşte bu riski anlamazsanız kesinlikle tam bir sistem hatasına neden olabilirsiniz.

Biz, sizlerin bu riski göz önüne alarak gerçek zamanlı korumayı devre dışı bıraktığınızı varsayalım. Böyle olduğunda ne yapılmalı?

A – Malware Taraması Yapma

Bu tür virüsler, bilgisayarın alternatif bir virüsten koruma yazılımı yüklemesine izin vermeyebilir. Bu nedenle, “MalwareBytes” gibi bir anti-malwareye yazılımına ihtiyacınız olacak. Bu programla başarılı bir taramadan sonra PC’yi yeniden başlattıktan sonra sorunların çoğunu düzeltecektir.

Malwarebytes Anti-Malware
Ücretsiz Malware, Spyware Koruma ve Temizleme Programı

Önerebileceğimiz diğer malware programları şunlar;

AdwCleaner
Ücretsiz Adware ve Malware Temizleme Programı
Emsisoft Anti-Malware
Gelişmiş Zararlı Yazılım Temizleme Programı
IObit Malware Fighter
Ücretsiz Malware Temizleme Programı
Spyware Terminator
Casus Yazılım Temizleme ve Önleme Programı

B – Grup Önlemleri

Sistem ayarlarını düzenlemeniz gerekeceğinden bu yöntem biraz hassasiyet gerektirir. Grup İlkesi Düzenleyicisi yalnızca Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise’ın bir parçasıdır. Windows Defender’ı kullanarak onu etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın.

1 – Başlat Menüsüne tıklayın.

2 – Gpedit.msc yazın ve enter tuşuna basın.

3 – Devam etmek için UAC istemini onaylayın.

4 – Ayarı şu yolu izleyerek bulabilirsiniz: Yerel Bilgisayar İlkesi> Bilgisayar Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Windows Bileşenleri> Windows Defender> Gerçek zamanlı koruma (İngilizcesi; Local Computer Policy > Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Defender> Real-time protection)

5 – Burada “gerçek zamanlı korumayı etkinleştirmek için ilke yapılandır (configure policy to enable real-time protection)” seçeneğine çift tıklayın.

6 – Açılan pencerede ilkenin durumunu etkin olarak ayarlayın ve değişikliği kaydetmek için Tamam’ı tıklayın.

C – Windows Kayıt Defteri’ni Kullanma

Bazen aşağıda belirtilen adımları izleyerek Windows defender’ı kayıt defteri aracılığıyla etkinleştirmeniz gerekebilir.

1 – Klavyeden Windows ve R tuşlarına basın ve “Regedit” yazıp çalıştır diyalog kutusuna yapıştırın.

2 – “HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Policies / Microsoft / Windows Defender (İngilizcesi; HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Policies / Microsoft / Windows Defender)” adresine gidin.

3 – Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol panelinde Windows Defender’ı tıkladıktan sonra, sağdaki DisableAntiSpyware’ye bakın. Ardından değiştirmek için sağ tıklayın, bahsedilen değeri düzenleme kutusunda “1” olarak değiştirip “0” yapın ve kaydedin.

4 – Bilgisayarı yeniden başlatın.

Son Windows 10 güncelleştirmesinin savunmayı devre dışı bıraktığı ve yukarıda sözü edilen adımların Windows’u yeniden yüklemekten başka bilinen tek çözüm olduğu kullanıcılarımızın çoğu, bununla ilişkili olabilir. Ancak bu rehber sorununuzu çözmezse ve Windows’u yeniden yüklemek istemiyorsanız, herhangi bir üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı kullanmak size yardımcı olabilir.

Önerebileceğimiz diğer malware programları şunlar;

avast! Free Antivirus
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı
AVG Internet Security
Gelişmiş Güvenlik Yazılımı
ESET Smart Security
Türkçe Profesyonel Antivirüs Programı
Panda Free Antivirus
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı
360 Total Security
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Windows Defender Açılmıyor (Çalışmıyor) Hatası Çözümü İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.