Windowss 10 Kurduktan Sonra Yapmanız Gereken Ayarlar

Windows 10’u kurduktan sonra eski alışkanlıklarınızı devam ettirebilmek için yapmanız gereken birkaç ayar daha var.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 7/8/8.1’deki Alışkanlıklarınızdan Vazgeçmeyin

Kolay yoldan olsun yada zor yoldan olsun Windows 10 kurma işlemini kurmayı başardıysanız henüz işiniz bitmedi. Windows 10’u kurduktan sonra birkaç ayar daha yapmanız gerekiyor. Bahsedeceğimiz bu ayarların yapılması zorunlu değil ama gerek Windows 7’de olsun gerekse Windows 8 ve Windows 8.1’de olsun alışkanlıklarınızdan vazgeçmemek için yapmanızda fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Kurma İşleminden Sonra Birkaç Ayar Daha

Sizlere bahsedeceğimiz ayarlar şöyle; Cortana’yı açma ve kapatma, varsayılan dosya uzantılarını değiştirme, güncelleme ayarlarını değiştirme, akıllı kablosuz ağ (wi-fi) ayarlarını değiştirme, bildirimleri açma ve kapatma ayarları.

Windows 10
En İyi Windows İşletim Sistemi

Cortana’yı Açma / Kapatma Nasıl Yapılır?

windows 10 ayarlarını değiştirme

Sanal asistan olarak hizmet veren Cortana, Windows 10’un en büyük yeniliklerinden birisi. Eğer Cortana’yı merak ediyorsanız açabilir, memnun kalmadıysanız kapatabilirsiniz. Cortana’nın Windows 10’da varsayılan ayarı kapalı konumda. Dolayısıyla Cortana’yı kullanabilmek için önce açmanız gerekiyor.

Cortana Açma ve Kapatma

Cortana’yı açmak ve kapatmak için Başlat menüsünün hemen yanında bulunan arama butonuna (büyüteç) basın. Karşınıza çıkacak olan ekranın en üstünde Cortana ayarı var. Buradan aç/kapat yapabilirsiniz.

Varsayılan Dosya Uzantılarını Ayarlarını Değiştirme

Hangi dosyanızın hangi uygulama/program ile açılacağını nereden ayarlayacağınızı bilmiyorsanız bunun için açmak istediğiniz dosyanın üzerinde fare ile sağ tıklayın ve “Birlikte Aç > Başka bir uygulama seç” yazısına tıklayın. Ardından açmak istediğiniz programı bulun ve ekranın en altında ” ……… dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullanan” kutucuğunu işaretleyin.

Varsayılan Dosya Uzantılarını Ayarlarını Değiştirme

Örnek; Diyelim ki ABC isimli bir Word dosyanız olsun ve bu dosyanızı açtığınızda bu dosyanız Paint’te açılıyor varsayalım. Word dosyanızı her zaman Microsoft Word programında açmak için ABC isimli Word dosyanızın üzerine fare ile sağ tıklayın ve “Birlikte Aç > Başka bir uygulama seç” yazısına tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandaki programlar arasından Word programını bulun ve bir kez tıklayın. Daha sonra ekranın en altında bulunan ” docx dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullanan” kutucuğunu işaretleyin.

Güncellemeleri Açma / Kapatma

Güncellemelerin artıları olduğu kadar eksileri de var. Güncellemeleri kapatmak yada zaman ayarı eklemek için “Ayarlar > Gelişmiş seçenekler > Güncellemelerin nasıl yükleneceğini seçin” yolunu izleyin. Buradan güncelleme ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Akıllı W-Fi Açma / Kapatma

Windows 10 ile gelen yeniliklerden olan akıllı wi-fi ayarlarını değiştirmek için Ayarlar menüsünden “Wi-Fi Ayarlarını Yönet > Akıllı Wi-Fi” bölümüne gidin.

Bildirimleri Açma / Kapatma

Windows 10 bilgisayarınızda bildirimleri kapatmak yada açmak istiyorsanız “Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve Eylemler” yolunu takip edin ve karşınıza çıkan sayfada bildirim ayarlarını değiştirin.

windows 10 bildirim ayarlarını değiştirme

Burada 3 farklı bildirim ayarı göreceksiniz. Bunlar;

  • Windows ile ilgili ipuçları göster
  • Uygulama bildirimlerini göster
  • Kilit ekranında bildirimleri göster
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Windowss 10 Kurduktan Sonra Yapmanız Gereken Ayarlar İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.