YouTube Kanalına Video Yüklerken Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

YouTube kanalınıza/sayfanıza video yüklerken özellikle yeni başlayanlar video yüklemekten çok karşısına çıkan problemler ile boğuşuyor. Bunun için sizlere bu yazımızı hazırladık. Sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

YouTube’a Video Yüklerken Gerekli Olan Programlar

YouTube sayfanıza video yüklemek istediğinizde birden fazla programa ihtiyacınız olabilir. Çünkü bir video çekerken ekran kaydı, resim düzenleme, ses kaydı, altyazı ekleme programı gibi birden fazla programa ihtiyacınız olabilir. YouTube’a video yüklerken şu programlar işinizi fazlasıyla görecektir;

Sponsorlu Bağlantılar

1 – Adobe Premiere Pro: Video düzenleme programı

Adobe Premiere Pro
Gelişmiş Video Düzenleme Programı

2 – Audacity: Ses kaydı programı

Audacity
Ücretsiz Ses Düzenleme Programı

3 – Adobe Photoshop: Resim düzenleme programı

Adobe Photoshop
Profesyonel Resim ve Video Düzenleme Programı

4 – FastStone Capture: Ekran kaydı yapma programı

FastStone Capture
Ekran Yakalama Programı

5 – Subtitle Workshop: Altyazı programı

Ayrıca mikrofon olarak da Rode Podcaster kullanabilirsiniz.

YouTube Videolarına Başkalarının Altyazı Eklemesine İzin Verme

Sevdiğiniz bir YouTube Kanalına Altyazı Ekleme

İster sevdiğiniz bir videoya altyazı ekleme olsun isterseniz sizin yayınladığınız bir videoya başka birilerinin altyazı eklemesine izin vermek olsun bunlar için işlemler birbiri ile bağlantılı.

YouTube Dilini Türkçe Yapma – Resimli Anlatım

Bir videoya altyazı eklenebilmesi için o videoyu yayınlayan kanal, öncelikle o video için altyazı ekleme özelliğini açması gerekir. Bu altyazı ekleme özelliği iznini, kanal sahipleri bütün videolar için yapabileceği gibi tek bir video içinde yapabilir. Gerekli izin verildikten sonra o videoya açın ve videonun altındaki dişli çarka tıklayın. Açılan pencerde Altyazılar bölümünü açın ve çıkan seçeneklerden “Altyazı ekle” seçeneğini tıklayın.

Böylece altyazı ekleme sayfası açılacaktır. Eklediğiniz altyazılar videoyu yayınlayan kanal tarafından onaylandıktan sonra altyazınız yayınlanır.

YouTube Arama Geçmişini ve İzleme Geçmişini Silme

YouTube’a 15 Dakikadan Uzun Video Yükleme

İçerik oluşturma sayfasında “Kanal” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede “Durum ve Özellikler” bölümünde “Daha uzun videolar” seçeneğini aktif yaparsanız 15 dakikadan uzun videolar yükleyebilirsiniz.

YouTube Video Yüklerken Geçersiz Dosya Biçimi Hatası

YouTube sayfanıza video yüklerken karşınıza çıkabilecek sorunlardan birisi de format hatasıdır. Yani dosya uzantısı, dosya biçimi hatası. Bunun anlamı şu; yüklemek istediğiniz dosya formatını YouTube desteklemiyor. Çözümü ise o videonun formatını YouTube’un desteklediği formatlardan birisine çevirmek.

Total Video Converter
Ses ve Video Dönüştürme Programı
Freemake Video Converter
Video Dönüştürme Programı

Video Yüklerken Takılıyor ve Çok Yavaş Yüklüyor Neden?

YouTube’a video yüklerken bu yükleme süresi videonuzun boyutu, formatı, internet bant genişliği ve yükleme trafiği gibi etkenlere bağlıdır. Sizinde bildiğiniz gibi gündüzleri internet kullanımı youn olduğu için uzun videolarınızı geceleri yüklemenizi öneririz. Diğer bir önerimiz ise şu; eğer videonuzun boyutu fazla ise Handbrake programı ile videonuzun boyutunu küçültebilirsiniz. Böylece daha hızlı bir yükleme yapabilirsiniz. Ama eğer Handbrake programı kullanacaksanız seçeneklerden “Quality” seçeneğini 20’nin altına düşürmeyin. Yoksa video kaliteniz gözle görünür biçimde düşer. Son bir şey, eğer 1080 piksel ve üzeri kalitesinde videolar yüklüyorsanız bu programı kullanmayın deriz.

YouTube’da GIF Yapma (Resimli Anlatım)

Ama YouTube, daha hızlı video yükleyebilmeniz için bazı önerilerde bulunmuştur. Bu önerilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YouTube Önerilen yükleme kodlama ayarları için tıklayın.

YouTube Videolarım Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmıyor Neden?

Bu durum zamanla olan bir şey. Bu nedenle videolarınızın hemen üst sıralarda çıkmasını beklemeyin. Ama sizin yapmanız gereken şey sürekli olarak kanalınıza video yüklemek, videoya eklediğiniz etiketleri ve başlıkları doğru olarak yazmak.

Video Yüklerken/İşlenirken Takıldı Ne Yapmalıyım?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi videoların YouTube kanalınıza yüklenmesi birden fazla etkene bağlı. Bunlar video formatı, internet trafiği, internet bant genişliği v.b. Ama videonuz 8 saat ve üzeri bir sürede hala yüklemeye devam ediyorsa o zaman videonuzu kanalınızdan silin ve yeniden yükleyin.

YouTube - Android
Android İçin YouTube Uygulaması
YouTube - iOS
iPhone, iPad ve iPod touch İçin Video İzleme Uygulaması
YouTube - Windows Phone
Windows Phone İçin Video İzleme Uygulaması
YouTube Music - Android
Android İçin Müzik Dinleme Uygulaması
YouTube Music - iOS
iPhone, iPad ve iPod touch İçin Müzik Dinleme Uygulaması
YouTube Gaming - Android
Android İçin Oyun Videoları İzleme Uygulaması
YouTube Gaming - iOS
iPhone, iPad ve iPod touch İçin Oyun Merkezi Uygulaması
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

YouTube Kanalına Video Yüklerken Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.